Ettekanne teemal "Kaasaegse vene keele ortopeedilised normid" esitlus vene keele tunniks (klassis) sellel teemal. Kirjaliku kõne stiililiste, leksikaalsete ja grammatiliste normide järgimine Vene kirjakeele põhinormid.

Slaid 1

Slaid 2

Eesmärk: - arendada oskust hinnata keelelisi fakte normatiivsuse seisukohast. Eesmärgid: - õpilaste kirjaliku kõne tüüpiliste vigade väljaselgitamine; - vene kirjakeele leksikaalsete ja grammatiliste normide järgimise oskuste arendamine.

Slaid 3

Uurimisprobleem. Miks just see teema valiti? Õigekirja ja kirjavahemärkide hea või suurepärane tundmine ei võimalda esseest või esitlusest soovitud hinnet saada. Põhjuseks loogika-, stiili-, leksikaalsed ja grammatilised vead. Otsustasime välja selgitada, milliseid vigu meie klassi õpilaste loovtöödes kõige sagedamini leitakse, ja tegutseda nende ärahoidmise nimel.

Slaid 4

Hüpotees: selleteemalise teoreetilise materjali ning hariduslike ja metoodiliste soovituste uurimine võimaldab meil süstematiseerida teadmisi vene kirjakeele stiili-, kõne- ja grammatiliste normide kohta ning parandada kõnekultuuri.

Slaid 5

Meetodid, millest lähtusime uurimistöö läbiviimisel: tegevuse planeerimine, vaatlus, üksikute faktide võrdlemine, võrdlemine, faktide liigitamine, üldistamine.

Slaid 6

Katseplaan: 1. Probleemi teooria uurimine erialakirjanduses. 2. Tüüpiliste vigade määramine õpilaste loovtöödes. 3. Vigade klassifikatsioon. 4. Tööülesannete valik vigadega töötamiseks. 5. Leksikaalsete ja grammatiliste vigade vältimise materjali sisaldavate testiülesannete iseseisev koostamine.

Slaid 7

Kõnevead: - sõna või fraseoloogilise üksuse kasutamine nende jaoks ebatavalises tähenduses, - sünonüümide segadus, - paronüümide kasutamise võimetus, - laenatud sõna tähenduse teadmatus, - sõnade leksikaalse ühilduvuse rikkumine. vaba fraas, - fraseoloogilise üksuse komponentide rikkumine, - paljude sugulassõnade põhjendamatu kasutamine (tautoloogia), - sama sõna põhjendamatu kordamine, kõne vaesus, - lisasõna kasutamine (pleonasm), - mitmetähenduslikkus isiku- või demonstratiivsete asesõnade kasutamisel, - verbivormide aspektide-ajaliste suhete rikkumine, - süntaktiliste konstruktsioonide monotoonsus, stiiliühtsuse rikkumine: - sõna kasutamine erineva stiililise värvinguga, - sõnavara segunemine erinevatest ajaloolistest ainetest. ajastud (arhaismid, historitsismid, neologismid), - kõne- või murdesõnade sobimatu kasutamine, - ilmekalt värvitud sõna sobimatu kasutamine.

Slaid 8

Grammatilised vead: - sõnade või grammatiliste vormide ekslik moodustamine, - kokkuleppimise viga, - eessõna või mitteeessõna juhtimise viga, - subjekti ja predikaadi vahelise seose rikkumine, - predikaatide aspektuaalse või ajalise seose rikkumine üksikkonstruktsioonides , - vajaliku sõna väljajätmine, - lausepiiride rikkumine, - osalausega lause konstrueerimisel, - kõrvallausega lause koostamisel, - homogeensete liikmetega lausete koostamisel, - otsese ja kaudse lausega konstruktsioonide kasutamisel. kõne, - keeruka lause koostamisel.

Slaid 9

Manilovi juurde jõudes tegi Tšitšikov oma esimese tehingu. Tšitšikov tuli Manilovi juurde ja tegi tehingu. Ma lihtsalt ei viitsi õppida. Nad ei saa isegi otse õppetundideni jõuda. Kirjanduses on palju teoseid, mis räägivad autori lapsepõlvest. Kirjanduses on palju teoseid, mis räägivad autori lapsepõlvest. Peterburis A.S. Puškin tuli kohe õukonda, muidugi mitte kuninglik, asjad ei klappinud kohe. Peterburis A.S. Puškin tuli kohe õukonda, mitte muidugi kuninglikku õukonda, asjad ei klappinud kohe. Ainult koer, kes oli omanikust rõõmus, liputas saba. Ainult koer, nagu alati õnnelik oma omanikku nähes, liputas rõõmsalt saba. Paranduste näited

Slaid 10

Vanaema armastas oma ainsat lapselast ja oli tema üle uhke. Vanaema armastas oma ainsat lapselast ja oli selle üle uhke. Puškin viis oma Madonna kroonini - "puhta ilu puhtaim näide". Puškin viis oma Madonna kroonini - "puhta ilu puhtaim näide". Kui ma viimase ajalehe avasin, köitis mu tähelepanu üks intervjuu. Viimase ajalehe avades köitis mu tähelepanu üks intervjuu. Paranduste näited

Slaid 11

1. Predikaadi kokkulepe subjektiga. Märkige grammatiliste vigadega laused. 1) Kunstniku kortermuuseum on restaureerimiseks suletud. 2) Ajakirjas ilmus raamatu arvustus. 3) “Kirsiaedas” on kurb, naljakas ja traagiline. 4) Õhtu korraldamiseks tegi palju kaasa klubi juhatus, sealhulgas esimees ja asetäitja. 2. Homogeensete liikmetega lause konstrueerimine. Märkige grammatiliste vigadega laused. 1) Seda teemat käsitleti raamatutes ja loengutes, ajalehtedes ja brošüürides, aruannetes ja ajakirjades. 2) Trust korraldab ja juhib ettevõtteid. 3) Raamatul pole mitte ainult hariv, vaid ka hariv väärtus. 4) Edukalt esinesid nii peaosatäitjad kui ka kõik etenduses osalejad.

Slaid 12

Edasisel uurimistööl on vaja uurida oskuste arengut: - oskust sõnastada teksti põhiprobleem vastavalt autori kavatsusele, - õigesti määrata ja väljendada autori seisukohta, - selgelt ja õigesti väljendada oma arvamust. vaatenurk autori tõstatatud probleemile, allutage essee koosseis kommunikatiivsele kavatsusele, oskusele järgida vene keele stiilinorme.

Kõnekultuuri mõiste

Mis on "kõnekultuur"?

  • oskus selgelt, selgelt, asjatundlikult väljendada oma mõtteid, võime kuulajaid mõjutada;
  • Spetsiaalse lingvistilise distsipliinina on see kõne kvaliteet, mis tagab kõige tõhusama suhtluse, järgides keelelisi, kommunikatiivseid ja eetilisi standardeid.

Kõnekultuuri mõiste

KÕNEKULTUUR

Keele komponent

Kommunikatsioonikomponent

Keelestandardid (õigekiri jne)

Eetiline komponent

Suhtlemisnormid (vastavus täpsuse, selguse, kõne puhtuse, kõnestiilide valdamise nõuetele)

Ärikirja etikett, suulise suhtluse etikett


Keelenormide mõiste

Keelenorm on kirjakeele põhitunnus.

Normi ​​all mõistetakse sõnade, nende grammatiliste vormide, hääldusreeglite, sõnamoodustuse reeglite kogumit, mis kehtivad kirjakeele antud perioodil; sõnakasutuse reeglid.


  • Aktsentoloogiline (stress)
  • Ortoeepiline (häälikute ja nende kombinatsioonide hääldus)
  • Leksikaalne (sõnade õige valik, võttes arvesse nende tähendusi)
  • Fraseoloogiline (stabiilsete kombinatsioonide õige kasutamine)
  • Tuletus (sõnade moodustamine ja nende struktuur)

  • Ortograafiline
  • Kirjavahemärgid
  • Grammatika (erinevate kõneosade morfoloogiliste vormide kasutamise reeglid)
  • Süntaktiline (sõnade ühendamise reeglid lausetes ja fraasides)
  • Stilistiline (keeleliste elementide stiililine kuuluvus)

1) saatis A poodi

2) kauaaegne

1) haigus

3) tulekivi

2) painutatud

1) kuni valgeks

3) annab üle medali

4) õendus

2) ketser

1) algas

2) kutsutud külalised

4) ploom

3) ostis ära

3) gaasitrass

4) algas

4) tippu

Ortopeedilised normid

Millises sõnas on rõhutatud vokaalihäälikut tähistav täht õigesti esile tõstetud?


2) Suveniir - sünnipäevakingitus.

3) Praegune – väga oluline, aktuaalne.

4) Valeinformatsioon – esita moonutatud või valeinfot.

Leksikaalsed normid

Millise sõna leksikaalne tähendus on valesti sõnastatud?


2) Absoluutne

3) Täiuslik

4) Veatu

Leksikaalsed normid

Mis sõna tähendab "tingimusteta, millestki mitte sõltuv, ilma millegagi võrdlemata"?


2) Edastage oma sõnadega

3) Vaadake oma silmaga

4) Tee seda ise

Fraseoloogilised normid

Mis fraseoloogiline fraas tähendab "ise, ilma kellegi abita"?


2) Maakond, siirus, päikeseloojang

3) Maandatud, seemisnahk, kokutav

4) juuretis, kild, põsas

Sõnamoodustusnormid

Millises reas on eesliide kõigis sõnades esile tõstetud? taga- ?


  • K_leidoskoop, met_morfoos, euc_lipt, am_ral
  • St_tistics, et_zherka, ltr_marinovy, p_stament
  • K_ravan, k_cert, p_ntomime, f_milia
  • P_radox, tr_mplin, harmoonia, ch_mpignon

Õigekirja standardid

Millisele reale on täht kõigi sõnadega kirjutatud? A ?


  • Vabastatud küla, defektne kaup, laetud relv
  • Linane märkmik, võimas tee, ussimürk
  • Koolitatud koerad, savipott, laiali pillutatud mänguasjad
  • Soomusauto, riskantne tegu, õlgkübar

Õigekirja standardid

Millisele reale on kõigi sõnadega kirjutatud NN?


  • Lugemine on parim õpetus.
  • Geenius on kannatlikkus.
  • Tema elu on nagu legend.
  • Elama ja teenima kodumaad.

Kirjavahemärkide normid

Millisesse lausesse ei tohiks kriipsu panna?


  • Tõenäoliselt peab inimene teadma kõiki tsivilisatsiooni võlusid, et jõuda sellisele õnne mõistmisele.
  • Meie kohtumine toimus aga väga kummalistel asjaoludel.
  • Maa näis suurendavat oma gravitatsiooni mitu korda.
  • Ühel pool mäed vaikisid, teisel pool meri lärmas.

Kirjavahemärkide normid

Millises lauses pole sissejuhatavaid konstruktsioone?


1) heida pikali maas

2) kilogramm vahvleid

1) kõige lõbusam

3) viissada seitsekümmend kuus arvustust

2) viis alustassi

1) kakssada kilogrammi

3) mine printsi juurde

4) kõige kummalisem juhtum

2) nimepäev

1) põletab puitu

2) kolmsada sammu

4) viiskümmend viis viisi

3) kindlamalt

4) viiekümne sõduriga

3) ilusam esitlus

4) kilogramm pastat

Grammatikareeglid

Tooge näide veaga

sõnavormide moodustamisel


Pärast professori artikli lugemist

1) meil tekkis palju küsimusi seoses teooria eeldustega.

2) kontseptsiooni originaalsus ja lihtsus rõõmustas Stanislavit.

3) Nataljal oli soov isiklikult arutada autoriga tema töö mõningaid aspekte.

4) Mind rabas väljaöeldud idee julgus.

Grammatikareeglid

Valige lause grammatiliselt õige jätk


1) Eepilises romaanis “Sõda ja rahu” on palju lahingustseene.

2) Need, kes me sel külmal talvepäeval suusatasime, said näole ja kätele külmakahjustusi.

3) Laevastiku väljakujunenud traditsioonide kohaselt on ekvaatori ületamine meeskonna jaoks märkimisväärne sündmus.

4) Heinrich Manni peetakse õigusega üheks suurimaks kahekümnendal sajandil elanud realistiks prosaistiks.

Grammatikareeglid

Leidke grammatikaveaga lause (süntaktiliste normide rikkumine)


Inimkehas on umbes 200 tüüpi rakke. Alates selle loomisest on mikroskoopia olnud rakkude uurimise juhtiv meetod. Enamik rakukomponente on läbipaistvad ega ole seetõttu mikroskoobi all nähtavad. Nende nähtavaks tegemiseks värvitakse rakke, töödeldes neid esmalt spetsiaalsete lahustega, mis raku struktuuri säilitades muudavad selle värvainet läbilaskvaks.

Stiilinormid

Määrake teksti stiil, nimetage sõnad,

mille saab asendada millegi antud stiilile sobivamaga


  • keelekaitsefunktsioon (normid aitavad kirjakeelel säilitada selle terviklikkust ja üldist arusaadavust, kaitsta kirjakeelt murdekõne, sotsiaalse ja erialase žargooni ning rahvakeele voolu eest)
  • keele ajaloo kajastamise funktsioon (normid kajastavad keeles ajalooliselt kujunenud)

Tunni teema: “Kaasaegse vene kirjakeele leksikaalsed normid” Tunni tüüp: kombineeritud Läbiviimise meetod: praktiline, osaliselt uurimuslik

Lõpetanud vene keele ja kirjanduse õpetaja V.V

Riiklik autonoomne asutus "Ettevõtluskõrgkool"

Kaliningrad


Tunni eesmärgid:

  • hariv: tutvustada vene kirjakeele leksikaalseid norme, harjutada oskust kõnes õigesti kasutada leksikaalseid üksusi ja parandada kõnevigu, konstrueerida väiteid vastavalt vene kirjakeele normidele
  • arenev: soodustab ekspressiivse kõne arengut, kujundab iseseisva töö tegemisel loogilist mõtlemist, arendab suhtluspädevust
  • hariv: aidata äratada huvi õpitava eriala vastu, kujundada kõnekultuuri, kasvatada iseseisvust, vastutustunnet ja armastust kunstisõna vastu

Akadeemilise distsipliini avatud tunniplaan

Vene keel ja kõnekultuur

Tunni tüüp: kombineeritud

Meetod: praktiline, osaliselt uurimuslik

Tunni varustus: videoprojektor, tunni esitlus, jaotusmaterjalid

MPS: vene keel ja kirjandus

"Vene keele vokaalide ja kaashäälikute süsteem"

"Sõna on keele keskne üksus."

"Leksikaalsed rühmad: sünonüümid, antonüümid, homonüümid."

“Vene keele peened ja väljendusrikkad vahendid”

"Sõnad kui kõne osad"

“Süntaksi põhiühikud. Kollokatsioon"

"Keel ja kõne"

"Kaasaegse vene kirjakeele ortopeedilised normid"

Tundide ajal

Tunni struktuurielemendi nimetus

Aja organiseerimine.

Õpilaste tunniks valmisoleku kontrollimine (osalemine, kirjutusmaterjalide olemasolu)

Aeg

Esialgne motivatsioon

Õpetaja tegevus

Õpilaste teadmiste täiendamine

Ortopeediline minut

Terminoloogiline soojendus

Praktiline töö leksikaalsete oskuste kujundamisel

Märgib puudujaid, selgitab tunni kulgu, esitab nõudmisi

Õpilaste tegevused

Valmistuge tunniks, jagunege rühmadesse, valige "kapten"

Uute teadmiste edastamine

Paronüümid ja nende kasutamine

(sisesta puuduv sõna)

Sünonüümid ja nende kasutamine

Murdesõnad

(sobitage murdesõnade sünonüümid tavaliselt kasutatavate sõnadega)

Räägib asjakohasusest. Kommentaarid tunni epigraafi kohta

Materjali kinnitamine

Test

Pakub teksti "häälestada", järgides kirjandusliku häälduse norme

Pakub leida vasteid mõiste ja definitsiooni vahel, annab selgitava kommentaari

Pakub sõnaühendite koostamist, kommenteerib ja jälgib ülesande täitmist

Ülim motivatsioon

Annab teoreetilist materjali, teeb ettepanekuid praktiliste ülesannete täitmiseks, kommenteerib ja jälgib nende täitmist, teeb praktilise töö kokkuvõtte

Valmistage ette rühmades, vastake tahvlil

Töötage rühmades, vastake, võrrelge standardiga

Jaotab individuaalseid testiülesandeid. Täitmise tulemuste põhjal annab õiged vastused

Töötatakse rühmades, antakse vastuseid, viiakse läbi vastastikuseid teste ja eneseteste vastavalt vastuste standardile, täidetakse hindamislehti

Õppetunni kokkuvõte.

Rühmatöö hindamine

Räägib tunni teema tähtsusest

Kodutöö

Täitke ülesanded. Hankige vastusevariandid ja testige ennast

Teeb tunnist kokkuvõtte, analüüsib rühmade tööd, annab hindeid

Pakub ettekandeid ette valmistada teemal: "Fraseoloogiliste üksuste päritolu"

Kirjutage kodutööd vihikusse

Õpetaja _____________________ Zhulega V.V.



Epigraaf

«… Sõna võib tappa, sõna võib päästa,

Sõnaga saate riiulid endaga kaasa viia »

V. Shefner


"Hääldage" teksti, asetades rõhu esiletõstetud sõnadele.

Kolmandaks kvartal on alanud ebaõnnestunud. Kokkulepe pole allkirjastatud - kurnatud Kõik rajatised . Rulood katki. Enne autojuhid Mitte telefoni teel saad läbi- rida hõivatud. U baarmen läkaköha- saadetakse dispanser. Hommikul tegid nad korgi lahti pangad koos peet- ja visati sisse prügirenn . Koogid peal hulgimüük turg, üks ilusam teine ​​viidi ära puusepad - ukrainlased . armukade ja see on pisarateni solvav. Otseselt Apokalüpsis mingisugune.


Terminoloogiline soojendus

1. sõnad, mis on seotud mis tahes eriala omadustega - PROFESSIONAALSUS

2. Sõnavara, sõnavara - LEKSIKON

3. Uusi sõnu - NEOLOGISMS

4. Sõnad, mis on aktiivsest kasutusest välja langenud seoses mistahes esemete või nähtuste kadumisega elust HISTORISM

5. Sama kõneosa sõnad, millel on sarnane leksikaalne tähendus - SÜNONÜÜMID

6. Sõnad, mis on aktiivsest kasutusest välja langenud, kuigi vastav objekt (nähtus) jääb pärisellu ja saab teisi nimesid - ARHAAISMID

7. Sama kõneosa sõnad, mis on kirjutatud ja hääldatud samal viisil, kuid millel on erinev leksikaalne tähendus - HOMONÜÜMID

8. Sama kõneosa sõna, millel on vastupidine leksikaalne tähendus - ANTONÜMID

9. Teadus, mis uurib sõnade leksikaalset tähendust - LEKSIKOLOOGIA


"Teooria ilma praktikata on surnud. Praktika ilma teooriata on pime!” (Roger Bacon)


Mõelge välja fraasid.

1. Kari a. kaamelid

2. Kari b. lehmad

3. Karavan c. uudishimulik

4. Otara meeleavaldajate linn

5. Lambakool

6. Kalakari

7. Rahvas mesilased

8. Veerg h. tuvid

9. Roy ja. hobused

10. Turistide grupp.


Vastuse standard

1. Kari h. tuvid

2. Kari ja. hobused

3. Karavan a. kaamelid

4. Lambakari

5. Kalakool

6. Kari b. lehmad

7. Rahvas c. uudishimulik

8. Meeleavaldajate kolonn

9. Roy f. mesilased

10. Turistide grupp.


Kõnekultuur ja sõnakasutuse kirjanduslikud normid.

KLEIT KANDMINE

(keegi) (iseendale)

  • KLEIT KANDMINE (keegi) (iseendale)
  • KLEIT KANDMINE (keegi) (iseendale)
  • KLEIT KANDMINE (keegi) (iseendale)
  • KLEIT KANDMINE (keegi) (iseendale)

PIDage meeles:

  • PIDage meeles:
  • PIDage meeles:
  • PIDage meeles:
  • PIDage meeles:

KLEIT – ALADRESS

PANNA ÜLES – VÕTTA ÄRA

  • KLEIT – ALADRESS PANNA ÜLES – VÕTTA ÄRA
  • KLEIT – ALADRESS PANNA ÜLES – VÕTTA ÄRA
  • KLEIT – ALADRESS PANNA ÜLES – VÕTTA ÄRA
  • KLEIT – ALADRESS PANNA ÜLES – VÕTTA ÄRA

Sisesta lausetesse tegusõnad riietuma/kandma

1. Ema __________ kohvri kate

2. Tüdruku __________________ nukk

3. Vanem vend __________ õde

4. Täna tüdrukul ________ uued kingad

5. Vend __________________ käekell.

6. Tüdrukule anti mäng "_______ kaisukaru"

7. Vanaema ___________ lapselaps

8. Vanaema __________________ uus mantel

9. Astronaut __________________ skafandr.

10. Okaspuumets _______ kõik mäed ja tuli mere lähedale.


STANDARDVASTUS

1. Ema pani kohvrile katte.

2. Tüdruk RIIETAS nuku

3. Vanem vend pani õe riidesse

4. Täna KANDIS tüdruk uusi kingi

5. Vend pani kella käe peale.

6. Tüdrukule anti mäng « KLEIT väike karu"

7. Vanaema RIIETIS oma lapselapse

8. Vanaema KANDIS uut mantlit

9. Astronaut pani skafandri selga.

10. Okaspuumets kattis kõik mäed ja jõudis mere lähedale.


PARONÜÜMID(kreeka keelest para - lähedal ja onyma - nimi) - Need on samatüvelised, tähenduselt ja kõlalt lähedased sõnad.

Adressaat-saatja

Adressaat – saaja

Emigrant – riigist lahkumine

immigrant – riiki sisenemine

Kaupade eksport-eksport

Import – kaupade import

Paronüümide segamine viitab kõneleja ebapiisavale kõnekultuurile ja on tüüpiline kõneviga



Murdesõnad Need on sõnad, mida kasutavad konkreetse piirkonna elanikud.

Sünonüümid Need on sõnad, mis on tähenduselt lähedased ja kuuluvad samasse kõneosa.


Sobitage levinud sõnad murdesõnade sünonüümidega

1. Haare a) hirves, anumad

2. Sumin b) rukoternik

3. Peidus c) pühkida

4. Vargsi d) nõrgakäeline

5. Rätik d) rotan

6. Naljakas e) trügimine, põmmimine

7. Taskurätik g) määrida

8. Loud mees h) pahviks

9. Kelluke ja) choronushki, lovichki

10. Seene-vihmamantel k) selgroolüli



STANDARDVASTUS

1. Haare a) hirves, anumad

2. Sumin e) sumin, sumin

3. Peidus ja) choronushki, püünised

4. Sosin g) maitsma

5. Rätik b) rukoternik

6. Kurb d) nõrgakäeline

7. Taskurätik c) pühkimine

8. Valjuhäälne mees d) rotan

9. Kelluke k) selgroolüli

10. Seene vihmamantel h) puhv


1. Märkige sünonüümide reas olev lisasõna.

A) asjata

B) hoolikalt

B) mõttetu

D) asjata


2. märkige sõna, millel on homonüüm

Edu

B) vürtsikas

B) uppuma

D) istuda


3. Millist neljast sõnast peetakse aegunuks?

A) purjekas

B) valvur

B) piir

D) patrull


4. Mis sõna tähendab “AVALIK MÜÜK, MILLE KÕRGEIM HINNA PAKKUMINE OSTJAKS SAAB”?

Võistlus

B) vaba koht

B) oksjon

D) tehing


5. Milline järgmistest sõnadest tähendab “SOBIVALT JUUST, LIIGA LÕDV”?

A) ekstravagantne

B) ekstsentriline

B) lummav

D) tuttav


6. Milline järgmistest sõnadest tähendab "vaenulikkust, KELLEGI VÕI MIDAGI VÕI KÕRVALDATUD TUNNE"

A) apaatia

B) antipaatia

B) skeptitsism

D) pessimism


7. Milline järgmistest sõnadest tähendab “TUGEV ERUTUS, ERUTUS; HUVIDE VÕITLUS MIDAGI ÜMBER”?

A) julgust

B) miraaž

B) hüpe

D) ümbrus


8. Millise sõna tähendus on valesti defineeritud?

A) adressaat - isik, kirja saatmine

B) enampakkumine – avalik soodustus

B) valesti teavitama – aruanne moonutatud või valeinformatsioon

D) import – kaupade eksport alates riigid müügiks


9. Millises näites kasutatakse sõna “kurt” selle otseses tähenduses?

A) sügav rahulolematus

B) kurt taotlustele

B) hääletu kaashäälik

D) kurt vanamees


10. Millises seerias EI OLE sõnapaarid antonüümid?

A) rutiin – innovatsioon

B) eitamine – jaatus

C) tark – rumal

D) abstraktne - salajane


Grupitöö hindamise kriteeriumid

"5" - 38-39 õiged vastused

"4" - 31-37 õiged vastused

"3" - 21-30 õiged vastused


Kodutöö

Valmista ette ettekanne “FRASEOLOOGILISE UNISMI PÄRITOLU”





Varustus: laboritööde laud, kaardid, memo. Tunni eesmärgid: 1. Õpetada nägema ja ära tundma stiilivigade liike atributsioonilausetega sõnastike kasutamisel. 2. Õpetada analüüsima keelematerjali ja arendama õpilaste kõnet. 3. Sisestage armastust oma emakeele vastu.


Laboratoorsed tööd Vea olemus Näide Parandus Aken paistis katusele, mis oli kaetud rauaga, mida kunagi ei värvitud. Poiss loopis varblasi kividega, mis kriuksudes laiali läksid. Grinev ei tundnud Pugatšovit kohe tema poolt kingitud nõuandjana ära. Parandage viga!


Memo “Stiilinormid atributiivlausetega kollokatsioonide kasutamiseks” Vea olemus Kuidas parandada Sidesõnade põhjendamatu kordamine. 1.Ühe kõrvallause asendamine osalausega. 2.Sõna “mis” asendamine mõne muu liitsõnaga. Atributiivlause rebitakse defineeritud nimisõnast ära. Kõrvallause või nimisõna ümberkorraldamine. Kahjustatud kontroll sõna "mis" üle. Pange sõna õigesse vormi.


Kaart 1 Ülesanne: sisestage nõutud kujul sidesõna "mis". Mõelge: kas sidesõna "mis" kordamine selles tekstis on stiiliviga? Kas olete märganud, kui suure mulje need kirjandusteosed jätavad... Loe rahulikus, rahulikus ja kiirustamata õhkkonnas? Inimesel peab olema lemmiktöö, mille poole ..... pöördub ta korduvalt, ..... teab üksikasjalikult, umbes ..... oskab sobivas olukorras ümbritsevatele meelde tuletada ja see kas tõstab tuju või leevendada olukorda (kui ärritus üksteise vastu kuhjub), kas siis selleks, et sind naerma ajada või lihtsalt väljendada oma suhtumist sinuga või kellegi teisega toimuvasse. (D.S. Lihhatšov)




Kaart 2 Ülesanne: paranda Oblomovi tehtud stiilivead Ta mõtles veidi ja hakkas kirjutama. “Korter, mille ma elan selle maja teisel korrusel, kus te tegite ettepaneku teha ümberehitus, on täielikult kooskõlas minu elustiili ja selles majas pikaajalise viibimise tulemusena omandatud harjumusega. Teades mu pärisorja Zakhar Trofimovi kaudu, et käskisid mulle teatada, et korter, mida ma asun...” Oblomov peatus ja luges, mis oli kirjutatud. "See on ebamugav," ütles ta kaks korda järjest ja seal kaks korda. Ta sosistas ja pani sõnad ümber: selgus, et kumb viitas põrandale – jällegi ebamugav. Kuidagi sain sellest aru ja hakkasin mõtlema, kuidas seda kaks korda vältida.


Ta kriipsutab sõna läbi ja paneb selle siis uuesti sisse. Korraldasin mida kolm korda ümber, aga selgus, et kas jama või lähedus muule millele. - Ja te ei saa sellest teisest lahti - mis siis ikka! - ütles ta kannatamatult. - Ee! kuradile kõigega, kirjaga! Murra pead selliste pisiasjade pärast! Olen kaotanud harjumuse kirjutada ärikirju. Kolmas tund on aga peaaegu läbi. - Zakhar, ole siin. - Ta rebis kirja neljaks osaks ja viskas selle põrandale. - Saag? - ta küsis. "Ma nägin seda," vastas Zakhar paberitükke üles võttes. - Nii et ärge tülitage mind enam korteri pärast. I. Gontšarov


Ülesanne: miks kasutatakse selles luuletuses sõna “mis” kordamist? Siin on sabata koer, kes rebib kassi kaelarihmast, kes hirmutab ja püüab tihaseid, kes varastab osavalt nisu, mida hoitakse Jacki ehitatud majas pimedas kapis. S. Ya Marshak Sõna “mis” kordamine koomilises luuletuses on stiilivõte ja annab sellele koomilise efekti.

Slaid 1

Kirjakeele normi mõiste. Normide tüübid.

Slaid 2

Millised on kirjakeele normid?
Normid on suhteliselt stabiilsed keeleüksuste kasutamise reeglid, mida ühiskonnas peetakse eeskujuks.

Slaid 3

Keelesüsteem
Keeletasemed Keeleühikud
süntaksifraas, lause
morfoloogia kõne osa
sõnavara, fraseoloogiasõna, fraseoloogia
morfeemide morfeemia (sõna tähenduslikud osad)
foneetika heli

Slaid 4

Normide tüübid
Reeglid Normid
hääldus ja aktsendid
sõnamoodustus

sõnade kirjutamine
kirjavahemärgid

Slaid 5

Normide tüübid
Reeglid Normid
sõnade ja fraseoloogiliste üksuste kasutamine
sõnamoodustus
grammatiliste vormide, fraaside ja lausete moodustamine ja kasutamine
keeleliste vahendite kasutamine
sõnade kirjutamine
kirjavahemärgid

Slaid 6

Normide tüübid
Reeglid Normid
hääldus ja aktsendid on ortoeepilised
sõnamoodustus
grammatiliste vormide, fraaside ja lausete moodustamine ja kasutamine
keeleliste vahendite kasutamine
sõnade kirjutamine
kirjavahemärgid

Slaid 7

Normide tüübid
Reeglid Normid
hääldus ja aktsendid on ortoeepilised
sõnakasutus ja fraseoloogilised ühikud leksikaalne
grammatiliste vormide, fraaside ja lausete moodustamine ja kasutamine
keeleliste vahendite kasutamine
sõnade kirjutamine
kirjavahemärgid

Slaid 8

Normide tüübid
Reeglid Normid
hääldus ja aktsendid on ortoeepilised
sõnakasutus ja fraseoloogilised ühikud leksikaalne
sõnamoodustused tuletus
keeleliste vahendite kasutamine
sõnade kirjutamine
kirjavahemärgid

Slaid 9

Normide tüübid
Reeglid Normid
hääldus ja aktsendid on ortoeepilised
sõnakasutus ja fraseoloogilised ühikud leksikaalne
sõnamoodustused tuletus
grammatiliste vormide, fraaside ja lausete moodustamine ja kasutamine grammatilised (morfoloogilised ja süntaktilised)
sõnade kirjutamine
kirjavahemärgid

Slaid 10

Normide tüübid
Reeglid Normid
hääldus ja aktsendid on ortoeepilised
sõnakasutus ja fraseoloogilised ühikud leksikaalne
sõnamoodustused tuletus
grammatiliste vormide, fraaside ja lausete moodustamine ja kasutamine grammatilised (morfoloogilised ja süntaktilised)
keeleliste vahendite kasutamine stilistiline
kirjavahemärgid

Slaid 11

Normide tüübid
Reeglid Normid
hääldus ja aktsendid on ortoeepilised
sõnakasutus ja fraseoloogilised ühikud leksikaalne
sõnamoodustused tuletus
grammatiliste vormide, fraaside ja lausete moodustamine ja kasutamine grammatilised (morfoloogilised ja süntaktilised)
keeleliste vahendite kasutamine stilistiline
sõnade õigekiri
kirjavahemärgid

Slaid 12

Pane rõhk sõnadele
Sõrmused, ilusam, kumm, vibud, ploom, tasu, hellitada, ummistus, rulood, gaasitoru, sakiline, kodujuust, mõtlemine.

Slaid 13

Kontrollige sõnarõhku
Sõrmused, ilusam, kumm, vibud, ploom, premium, pamper, kork, rulood, gaasitoru, sakilised, kodujuust - kodujuust, mõtlemine - mõtlemine.

Slaid 14


1) Enamiku N. Gogoli negatiivsetest kangelastest saab koondada ÜKSIKS vulgaarsuse kujutiseks. 2) Ümberringi on sinakasvalge kõrb ilma ÜHE kurruta – ei künkaid ega lohke. 3) M. Gorki soovitas kriitikutel pöörata tähelepanu kirjandusele kui tervikule, mitte selle ÜKSIKULTELE nähtustele. 4) 18. sajandi valgustajad uskusid, et kodaniku õigused ja kohustused peaksid olema kõigile ühesugused.

Slaid 15

Millises lauses peaksime kasutama sõna ÜKS asemel ÜKS?
3) M. Gorki soovitas kriitikutel pöörata tähelepanu kirjandusele kui tervikule, mitte selle ÜKSIKULTELE nähtustele. 3) M. Gorki soovitas kriitikutel pöörata tähelepanu kirjandusele kui tervikule, mitte üksikutele nähtustele.

Slaid 16


1) Siin oli nii ebamugav ja õudne, nagu nõiutud kuningriigis, kus kõik KURJA haldja suva järgi magama jäi. 2) Ta ei teinud KURJAst tahtest vigu ja vigu. 3) Pea meeles, et KURJAD salakütid on kurjategijad ja saavad kindlasti karistuse. 4) Ta oli KURJA mees: kindlasti pidi ta kedagi piinama.

Slaid 17

Millises lauses peaksime kasutama sõna KURJA asemel PAHALT?
3) Pea meeles, et KURJAD salakütid on kurjategijad ja saavad kindlasti karistuse. 3) Pea meeles, et KURJAD salakütid on kurjategijad ja saavad kindlasti karistuse.

Slaid 18



Slaid 19

Too näide veast sõna moodustamisel.
1) viiekümne rublaga 2) kuivatatud 3) riietuda soojalt 4) küpsed aprikoosid

Slaid 20

Too näide veast sõna moodustamisel.

Slaid 21

Too näide veast sõna moodustamisel.
1) ettevaatlikum 2) kolm baškiiri 3) lennujaamas 4) kolmsada meetrit eemal

Slaid 22


Slaid 23

Määrlause fraasiga lause koostamise norm.
Jaamale lähenedes kaotasin mütsi. kolmap Tõmbasin jaama ja kaotasin mütsi. Viga: Jaamale lähenedes kukkus müts maha.

Slaid 24

Valige lause grammatiliselt õige jätk.
Väikese kütusekoguse tarbimisega säästetakse 1) energiaressursse. 2) auto suudab saavutada suure kiiruse. 3) lahendatud on energiasäästu probleem. 4) auto üheks eeliseks on efektiivsus.

Slaid 25

Valige lause grammatiliselt õige jätk.
Väikese kütusekoguse tarbimisega säästetakse 1) energiaressursse. 2) auto suudab saavutada suure kiiruse. 3) lahendatud on energiasäästu probleem. 4) auto üheks eeliseks on efektiivsus.

Slaid 26

Valige lause grammatiliselt õige jätk.
Kasutades ekspertide nõuandeid, 1) muutub kõik lihtsaks ja selgeks. 2) neid soovitusi tuleb hoolikalt jälgida. 3) Leidsin probleemile oma lahenduse. 4) saate oma korteri ise renoveerida.