Logopeediline tund “Lemmikloomad” keskmises rühmas. Keskmise rühma logopeedilise grupi tunni kokkuvõte teemal "Lemmikloomad ja nende beebid "Räägi vastupidist." Pallimäng

Organisatsioon: MBDOU nr 273

Asukoht: Krasnojarski territoorium, Krasnojarsk

Keskmise rühma logopeedilise grupitunni kokkuvõte teemal “Lemmikloomad ja nende beebid”

Eesmärgid:

  • ainesõnastiku, märgisõnastiku laiendamine ja aktiveerimine teemal “Lemmikloomad”;
  • mõtlemise arendamine - mõistatused;
  • deminutiivsete sufiksitega nimisõnade praktilise moodustamise oskuste tugevdamine;
  • nimisõnade kasutamine eessõnalises käändes;
  • sidusa kõne kujundamine;
  • visuaalse taju, tähelepanu, mälu, kõne tähelepanu arendamine;

Varustus:

  • Väikesed lemmikloomade mänguasjad;
  • Leopold kass mänguasi;
  • loomakodusid kujutavad pildid;
  • suured puslepildid kassipojast

Tunni käik:

Kõneterapeut- Tere kutid. Mul on väga hea meel teid näha. Kas mängime? (läheme lastega rühma ja seal kohtub meiega kass Leopold)
Poisid, keegi tuli meie juurde. Tere. Kes sa oled? Ja miks sa meie juurde tulid?

Kass: Mina olen kass Leopold. (Logopeed võib häält muuta ja end kassina tutvustada)

Kõneterapeut: Miks sa nii kurb oled?

Kass: Mul oli parim sõber, aga kurjad hiirekesed peitsid ta ära. Nad saatsid mulle kirja. Siin see on.

Leopold, sa alatu argpüks. Saate oma sõbra leida alles pärast meie ülesannete täitmist. Ja kuna teil pole sõpru, ei saa te ülesannet täita. Iga täidetud ülesande eest saate osa pildist, millel on teie sõbra kujutis. Niipea, kui olete kogu pildi kogunud, tagastame teie sõbra. ha ha ha.

Kõneterapeut: Poisid, kas te teate, mis on sõprus? Ja mida tähendab olla sõber?

Poisid, kas teie ja mina saame kass Leopoldiga sõpradeks?

Lapsed: Jah.

Kõneterapeut: Kuna oleme kass Leopoldiga sõbrad, saame aidata tal ülesandeid täita.

Palun vaadake, siin on kast ja sinna on kirjutatud number 1. See on vist esimene ülesanne.

Ülesanne nr 1 Arva ära meie mõistatused Sa ei pea lihtsalt vastama, vaid leidma vastuse ja osutama mänguasjale.

1.Mul on plaaster

Saba asemel - konks,

Mulle meeldib lombis lamada

Ja nurises: "Oink, oink!"

2. Olen väike, valge,

Kohev, pelglik,

Annan villa omanikule

Salli ja dressipluusi jaoks.

3. Kuigi sametkäpad,

Aga nad kutsuvad mind "kriipivaks"

Püüan osavalt hiiri,

Ma joon alustassist piima.

4. Habe ja sarviline

Ronib aeda

Söö kapsast ja tilli.

5. Ma teenin oma isandat,

Peremehe maja on valvur.

Möiran ja haugun kõvasti

Ja ma ajan võõraid minema.

6. Ja hapukoor ja keefir,

Piim ja maitsev juust,

Et me oleksime terved

Kirev annab meile...

7. Arvake ise, kes ma olen.

Vean talvel kelku,

Mis libisevad kergesti läbi lume,

Suvel tõmban käru.

8. Kohvikupall – pikk kõrv

Hüppab osavalt ja armastab porgandit.

Kõneterapeut: Poisid, palun öelge mulle, kuidas me saame ühe sõnaga nimetada kõiki, kes on mänguasjadel kujutatud?

Lapsed: Need on lemmikloomad.

Kõneterapeut: Miks neid lemmikloomadeks kutsutakse?

Lapsed: Nad elavad inimese kõrval, inimene hoolitseb nende eest.

Kass: Vaata, siin on pildi esimene osa.

Kõneterapeut: Avame kasti number 2, see on ülesanne number 2

Kuidas kutsutakse lemmikloomi?
Ma viskan sulle palli looma nimega ja sina vastad mulle loomapoja nimega.

Kõneterapeut: Kassil on...? (viskab palli)

Laps: Kassipojad (viskab palli tagasi)

Kõneterapeut: Kits...?

Laps: Väikesed kitsed. Jne (lehmal vasikad, hobusel varsad, lambal talled, koeral kutsikad,
Seal on põrsad, küülikul on küülikupojad.)

Kass: Olete tublid! Siin on veel üks pilt!

Kõneterapeut: Siin on järgmine ülesanne!Ülesanne nr 3

Didaktiline mäng "Nimeta sõbralikult"

Poisid, kas teile meeldib, kui inimesed teile hellalt helistavad?

Ka loomad armastavad seda.

Kutsugem oma loomi hellitavalt.

(logopeed viskab ka ükshaaval palli lastele ja lapsed vastavad)

Kits - kits,
Kass - kiisu,
Hobune on hobune.
Koer - koer

Lehm-lehm

Lambad

Fizminutka

Kõneterapeut: Ja nüüd me puhkame. Kass Leopold, liitu meiega.

Sõrmevõimlemine “Pudrumasin”

Kõneterapeut: Masha keetis putru,
(lapsed kasutavad vasaku peopesa "häirimiseks" parema käe nimetissõrme)
Maša söötis kõiki pudruga.
(käed sirutuvad külgedele)
Masha pani putru:
Kass - tassis,
Vea jaoks - kausis,
Ja kassile - suures lusikas,
Kausis - kanadele, tibudele,
Ja küna - põrsaste jaoks.
(painutage vasaku käe sõrme korraga)
Võttis kõik nõud ära
(võtma rusikas lahti)
Andsin kõik puruni ära.
(puhuge peopesast puru)

Kõneterapeut: Hästi tehtud poisid!!! Liigume edasi kasti number 4 juurde

Didaktiline mäng "Kes kus elab?"

Poisid, vaadake, meil on pildid. Igale loomale tuleb leida oma kodu ja nimetada maja õige nimi. (igal lapsel on üks loom, iga laps nimetab looma ja kus ta elab - paneb pildile koos kodu pildiga)

Koer elab kennelis.
Hobune on tallis.
Lehm on laudas.
Kits on laudas.
Siga on sealaudas.
Kass on majas.
Lambad lambalaudas.
Küülikud puuris .

Kass: Olete tublid! Vaata, kõik ülesanded on läbi!
Kõneterapeut: Poisid, paneme kiiresti oma pildi kokku ja uurime Leopaldi armastatud sõpra.

Paneme kokku pusle. Pildil näeb välja nagu kassipoeg.

Leopold: Aitäh, poisid, aitasite mul sõbra leida. Olete sõbralikud ja targad poisid.

Meil on aeg hüvasti jätta. Hüvasti, poisid!

Õppetunni kokkuvõte.

Kõneterapeut: Meenutagem, milliseid loomi me oma ülesannetes kohtasime?

Lapsed: Lemmikloomad.

Kõneterapeut: Milliseid ülesandeid pidime teiega selleks täitma? (laste vastused)

Kõneterapeut: Millised ülesanded teile kõige rohkem meeldisid? (laste vastused)

Sul läks täna suurepäraselt! Proovisime ja täitsime kõik ülesanded! Hüvasti, poisid!

Kasutatud raamatud:

  1. A.V. Aji "Integreeritud klasside märkmed" (keskmine rühm)
  2. N.V. Nishchev “Parandustöö süsteem” kõneteraapia rühmas üldise kõne alaarenguga lastele.
  3. N. V. Nishcheva “Välismängude, harjutuste, kehalise kasvatuse, sõrmevõimlemise kaardiindeksid”.

Anna Kljutšnikova
Logopeediline tund keskmises rühmas “Lemmikloomad”

Sihtmärk klassid: laste teadmiste täiendamine sellel teemal Lemmikloomad".

Ülesanded:

I. Parandus- ja kasvatuslik:

Aktiveerige laste sõnavara; sõnamoodustusoskused, antonüümsõnade valik ja lihtsõnade kasutamine kõnes eessõnad;

Arendada oskust kirjutada kirjeldavaid lugusid;

II. Korrigeeriv ja arendav:

Aktiveerida mõtlemist didaktiliste mängude abil;

Arendada tähelepanu, reaktsioonikiirust ja intelligentsust;

Arendada motoorseid oskusi, liigutuste koordineerimist kõnega.

III. Paranduslik ja hariv:

Sisestage hooliv suhtumine lemmikloomad.

Varustus:

Demo materjal: pildid piltidega; skeem kirjeldava loo kirjutamiseks, pall.

Jaotusmaterjal: maskid koduloomad ja nende lapsed.

Muusikaline repertuaar: "Laul väikesest mootorist" (muusika ja sõnad K. Narochny); "Zverobika"(muusika B. Saveljev, sõnad A. Khait, meloodia filmist "Vuntsidega lapsehoidja"

Plaan klassid

I. Organisatsioonimoment

II. Põhiosa

1. Didaktiline pallimäng "Kes annab oma hääle?"

2. Õuemäng "Kellel on kes?"

3. Didaktiline pallimäng "Helista mulle sõbralikult"

"Zverobika"

5. Didaktiline mäng "Sõnad vastupidi"

6. Mänguharjutus "Kus kassipoeg end peidab?"

lemmikloomad kasutades skeemi

III. Alumine joon klassid

Tunni edenemine

I. Organisatsioonimoment

Lapsed koos kõneterapeut seiske ringis ja tervitage üksteist sõber:

Tere, kuldne päike!

Tere, sinine taevas!

Tere, vaba tuul!

Tere, väike tammepuu!

Me elame samas piirkonnas -

Tervitan teid kõiki!

Kõneterapeut: “Poisid, täna läheme ebatavalisele teekonda: me läheme vanaemale külla - külla ja läheme sinna rongiga. Siin me läheme?". (jah)

Kõneterapeut koos lastega "Väikese mootori laul" Rongiga sõidavad nad külla, kuhu vanaema neid juba külla ootab.

Vanaema: "Tere kutid! Mul on nii hea meel, et sa mind vaatama tulid. Minu külas on väga huvitav. Vaata, kes minuga koos elab? (Kass, koer, hobune, lehm, siga, lammas, kits) Kuidas seda kõike nimetada loomad ühesõnaga? (Lemmikloomad) Miks neid kutsutakse isetehtud? (Sest neil on omanik, kes nende eest hoolitseb)»

II. Põhiosa

1. Tegusõnastiku aktiveerimine

Didaktiline pallimäng "Kes annab oma hääle?"

Kõneterapeut kutsub lapsi lõpetama pakkumisi: Lehm möllab, koer haugub, kass mõukab, kits uriseb, siga uriseb, hobune nohiseb, lammas uriseb.

2. Ainesõnastiku aktiveerimine, lausete koostamine koos ettekäändeks

Õues mäng "Kellel on kes?"

Kõneterapeut jagab lastele piltidega maske koduloomad ja nende lapsed. Lapsed leiavad muusika ise "sinu kaaslane". Seejärel kontrollitakse iga paari õigsust "ema-kutsikas". Lapsed räägivad pakkumisi: "Lehmal on vasikas" (sarnane teistele loomad) .

3. Deminutiivsete kategooriate moodustamise kinnistamine

Didaktiline pallimäng "Helista mulle sõbralikult"

Lapsed nimetavad kordamööda deminutiivseid vorme sõnad: kits-kits, kits-kits, kass-kiisu, kassipoeg-kassipoeg, lehm-lehm, vasikas-vasikas, koer-koer, kutsikas-kutsikas, hobune-hobune, varss-varss, siga-siga, siga-siga, lammas -utte, talle-lamba.

4. Muusikaline kehalise kasvatuse minut "Zverobika"

5. Antonüümsõnade valik

Didaktiline mäng "Sõnad vastupidi"

Vanaema: “Poisid, mul on kass. Tema nimi on Vastupidi, ta on kangekaelne ja tahtlik ning seepärast ajavad kõik kassi õuest välja...”

Kõneterapeut: "Me ei aja teie kassi minema. Parem on temaga mängida "Sõnad vastupidi".

Kõneterapeut: Ma ütlen sõna "kõrge" ja sa vastad - "madal".

Ma ütlen sõna "kaugel" ja sa vastad - "Sulge".

Ma ütlen sulle sõna "paha" ja sa vastad - "lahke".

ma ütlen sulle "kuum" ma vastan sulle - "külm".

Ma ütlen sulle sõna "heida pikali", kas sa vastad mulle - "püsti".

ma ütlen sulle hiljem "suur", kas sa vastad mulle - "väike".

Ma ütlen sulle sõna "räpane", kas sa vastad mulle - "puhas".

ma ütlen sulle "aeglane" sina, sa vastad mulle - "kiire".

Ma ütlen sulle sõna "märg", sa vastad - "kuiv".

Nüüd "Alusta" Ma ütlen sulle, sina vastad - "lõpp".

6. Ruumilise orientatsiooni arendamine, kasutuse kinnistamine eessõnad B, SEES, ÜLE, ALL, TAGA, EES

Mängu harjutus "Kus kassipoeg end peidab?"

Järsku, ootamatult kuulevad lapsed mõikamist. Kõneterapeut: "Poisid, kas te kuulete kassi, vastupidi, vanaema maja lähedal niitmas. Ta otsustas sinuga peitust mängida!” Lapsed lähenevad majale ja näevad kassi. Logopeed küsib kus kass istub. (katusel) Siis hakkab kass ühest kohast teise jooksma ja lapsed ütlevad, kuhu ta jooksis (Majja, pingi ALL, pingi ÜLAL, aia TAGA, aia EES, kännust paremale/vasakule) .

7. Kirjeldavate lugude kirjutamine teemal lemmikloomad kasutades skeemi

Logopeed tuletab lastele meelde, mis tähendab kirjeldavate lugude kirjutamise skeemi iga punkti lemmikloomad. Plaan lugu: Nimi loom, kehaosad, kus ta elab, mida ta sööb, millist kasu see inimestele toob, kuidas last kutsutakse loom. Lugusid kirjutab 2-3 last, valides iseseisvalt lemmikloom.

III. Alumine joon klassid

Kõneterapeut: “Poisid, kas teile vanaemal külas meeldis? Milline Kohtusime siin lemmikloomadega? Kuid mis kõige tähtsam, peaksite seda alati tegema mäleta: Lemmikloomad Nad vajavad meie armastust ja hoolt, seega tuleb nende eest hoolitseda. Mida peaksite selleks tegema? Vanaema, tänan teid külalislahkuse eest, kuid poistel ja minul on aeg lasteaeda naasta. Hüvasti!"

Vanaema jätab lastega hüvasti. Kõneterapeut koos lastega "Väikese mootori laul" rongiga tagasi lasteaeda.

Teema:"Lemmikloomad".

Eesmärgid: Ideede kujundamine lemmikloomade, nende välimuse ja elustiili kohta. Sõnastiku täpsustamine ja laiendamine teemal “Lemmikloomad”. Üldkontseptsiooni kujunemine Lemmikloomad. Kõne grammatilise struktuuri parandamine (nimisõnade moodustamine sufiksitega –onok, -enok, -at, -yat). Sidusa kõne arendamine. Üldise kõneoskuse arendamine (hääliku hääldus, õige hääleedastus, hääle tämbrivärvus, kõne intonatsioon väljendusrikkus). Visuaalse tähelepanu, mõtlemise, loova kujutlusvõime, matkimise, artikulatsiooni, peen- ja jämedate motoorsete oskuste arendamine. Armastuse ja hooliva suhtumise edendamine lemmikloomade vastu.

Varustus: Mäng “Kari”, värvipliiatsid, vihik nr 1 vastavalt laste arvule, teemapildid koduloomade kujutistega, teemapildid hobuste kujutistega.

Tunni käik:

Tunni alguse korraldamine.

Palun minge lemmikloomakujukestega laua äärde. Nimetage loom ja öelge, kuidas ta oma häält teeb.

Hästi tehtud, see on õige. Võtke istet.

Vestlus koduloomadest, kasutades figuure mängust “Kari”.

Vaadake loomafiguure. Kelle sa ära tundsid? Nimeta ema ja tema laps.

Õige. Vaatleme lehma. Milline ta on? Mis tal peas on?

Räägi nüüd hobusest. Milline ta on? Mis tal peas on?

Hästi. Kes sulle kitse kohta räägib? Võrrelge seda lehma suuruse järgi. Milline ta on?

Räägime nüüd koerast. Mis suurus see on? Mis hobusesaba tal on?

Sa rääkisid väga hästi loomadest, kes on meie aedikus. Neid loomi nimetatakse koduloomadeks, sest nad elavad inimese kodus ja toovad talle kasu ning inimene hoolitseb nende eest, hoolitseb nende eest, toidab ja joodab ning ehitab neile kodu. Kas teate, millist kasu need loomad inimestele toovad? Näiteks lehm?

Mida koer teeb?

Nüüd vaadake pilte. Näete nende peal hobuseid, kes veavad lasti: heina, küttepuid, väetist. Külas on hobune väga vajalik loom. Seda kasutatakse maa kündmiseks ja põllukultuuride transpordiks.

3. Töö vihikus nr 1.

Värvime ühe lemmiklooma, koera ja tema beebi. Võtke pruun pliiats ja värvige koer ja kutsikas. Mis koer ja kutsikas need on?

4. Õuemäng “Vasikas”.

Koordineerimineja minakõne liigutusega. Lapsed seisavad ringis.

Olen sarvis. Näidake sõrmede "sarvi".

Boo-boo, kaks hüpet kahel jalal.

Mul on saba. Näita saba. Boo-boo, kaks hüpet kahel jalal.

Mul on suured kõrvad, need näitavad mulle peopesadest “kõrvu”.

Boo-boo, kaks hüpet kahel jalal.

Väga hirmus. Näidake sõrmede "sarvi".

Boo-boo, kaks hüpet kahel jalal.

Ma hirmutan sind, nad trampivad.

Boo-boo, kaks hüpet kahel jalal.

Ma tüütan sind. "Nad löövad pead kokku."

5. Spetsiaalne artikulatiivne võimlemine vilehelide tekitamiseks.

Harjutusi “Pintsel” ja “Sillakiiged” teeme 3-4 korda.

6. Hingamisharjutused.

Seisa sirgelt, langeta käed, hinga rahulikult, “saatke õhku kõhtu”, hingake välja ja ma loen 5-ni.

Teeme harjutust 2-3 korda.

7. Väljalõigatud pildid “Lemmikloomad”.

Vaata pilte, mille valmistasin. Keda sa neis näed?

Proovige osadest pilte kokku panna.

8. Harjutus “Korda pärast mind”.

Töötage sõna silbi struktuuriga.

Korrake pärast mind ja plaksutage sõnu.

Ko-za, vo-jah, s-but.

9. Tunni lõpp.

Tuletame meelde, mida me tunnis tegime.

Te kõik töötasite täna suurepäraselt.

4.-5.klassi õpilaste logopeedilise tunni kokkuvõte

programmi “Eriline laps” raames

"Lemmikloomad".

Eesmärgid:

    Parandus:

Arendada visuaalset ja kuulmisvõimet;

Harjutada kõne prosoodilisi komponente;

Arendada foneemilist teadlikkust;

Tugevdada ruumilise orienteerumise oskusi;

Automatiseerige kõnes esinevad helid.

    Hariduslik:

- Laiendage ja rikastage oma sõnavara;

Õppige süžeepildi põhjal fraase konstrueerima;

Arendage verbaalset ja loogilist mõtlemist

Õpetada eessõnade kasutamist: u. V. peal. Kõrval.

Õppige kõneosi koordineerima numbrite, soo ja tähtede kaupa;

Õpetada praktilisi sõnamoodustus- ja käändeoskusi.

    Hariduslik:

Õppige kontorisse sisenedes tere ütlema;

Arendada visadust ja inhibeerivaid reaktsioone;

Looge emotsionaalne meeleolu;

Kasvatage huvi tegevuse vastu.

Varustus: kassakirjad. Magnetplaat. Lemmikloomade mänguasjad. Süžee- ja teemapildid. Arvuti.

Tunni edenemine.

    Korraldamise aeg:

– Tere poisid, meil on täna külalised. Ütleme tere.

    Kõneharjutused. (võimaldab lastel keskenduda)

    Hall kass kõnnib (keel vasakule, paremale)
    Magus, magus haigutamine (suu pärani lahti)
    Ta valab piima (pistab keele välja ja eemaldab selle)
    Kass lakkus oma huuli (lakku huuli)
    Kass näitas hambaid (naerata)
    Ja "SPA-SI-BO" ütles meile" (öelge "Aitäh")

    Logorütmika:

Kes rääkida tahab, peab sõna võtma.

Kõik on selge, selge, arusaadav, et kõik sellest aru saaksid!

Räägime ja noomime

Kõik on selge, selge, arusaadav. Ja see saab kõigile selgeks!

    Eesmärkide seadmine:

Kui mõistame mõistatuse õigesti ära
Õpime uue tunni teemat.

Müsteerium: Karvane vuntsidega joob piima ja laulab laule

Ütleme tema kohta hellitavalt: "Kissu"

Kelle kass kinni püüab?

Mis on kassipoja nimi?

Mis kassipoeg? (väike, kohev, naljakas, rõõmsameelne)

Kassil on saba, aga kuidas on lood kassipojaga? (saba)

Kassil on käpad ja kassipojal on käpad!

Kassil on vurrud ja kassipojal on vurrud!

Täna tutvume lemmikloomadega.

Vaadake arvutiekraani.

Keda sa aidas näed?

Kus on aidaaed?

Mis on nende loomade nimed, kes elavad oma peremehe maja lähedal?

Müsteerium: Ta on kirju, sööb rohelist, annab valget (lehm).

Kus lehm karjatab? (Lehm karjatab heinamaal);

- Ütleme tema kohta hellitavalt: “Lehm”;

Millega lehma tagumik käib? (sarved);

Kuidas nimetatakse beebilehmasid? (vasikas, pull);

Millega kostitab lehm oma omanikku? (piim);

Kuidas väike pull lehmale reageerib? (Moo-moo-moo);

Mis on lehmal jalgadel? (kabjad);

5. Dünaamiline paus: Kallutab keha vasakule. Moo-moo-moo!!!

Kallutab keha paremale. Mina-mina-mina!

Kummardus ette: woo-wo-up,

Ringikujulised liigutused: E-go-go!

Millistel loomadel on kabjad?

Kelle kabjad hobusel on? Kelle kabjad seal on? Kelle kabjad lehmal on? Kelle kabjad on lambal? Kelle kabjad kitsel on?

Müsteerium: Ma peksan oma kabjadega. Ma hüppan, hüppan, hüppan! Ma kappan mööda õue, lakk tuule käes! (hobune). Vaadake ekraanil olevat vihjet.

Kuidas nimetatakse hobusepoega? (varss);

Kus hobune ja varss karjatavad?

Kuidas on hobune omanikule kasulik? (ta veab lasti);

Kus on hobune rakmetes? (sanis, vankris);

Müsteerium: sa vaatad - ta paitab, sa kiusad - ta hammustab (koer)

Miks on omanikul koera vaja? Kus koer elab?

Mis on koerabeebi nimi?

Kuidas koer haugub? Kuidas kutsikas talle vastab?

Kelle hambaid hunt kardab?

7. Mäng "Kes on veider"" Nimeta, milline pilt on veider ja miks?

8. Logorütmika:

Elame samas hoovis:

sina oled tallis, mina olen kennelis.

Piima annan kõigile.

Teie haukumist on kaugele kuulda.

Meil on hea meel inimesi teenindada.

Tule välja! Sa peaksid sõitma!

9. Mäng "Mõtle ja nimeta". Mis on loomade nimed, mis algavad heliga "K"? (kass, kits, jänes, lehm)



10. Harjutus "Pange sõna välja". Nüüd paneme tähed sõnadesse: kass, kits, lehm;

11. Loo lausekontuur:

Koeral on kennelis kutsikad. (└─ ─── ─ ─── ─── .)

Lehmal on sarved peas. (└─ ─── ─ ─── ─── .)

Hobune kappab üle põllu. (└─ ─── ─── ─── .)

12. Tunni kokkuvõte:

Keda me aidas nägime?

Milliseid loomi võib lemmikloomadeks nimetada?

Millised loomad annavad piima?

Kes mõudab, naugub, pläriseb, haugub, põder?

Miks on vaja lemmikloomade eest hoolitseda?

Kelle eest tahaksid hoolitseda (vesi, toita, pesta, karjatada)?

Leksikaalse teema logopeedilise tunni kokkuvõte
"lemmikloomad"

koostanud: Davydova Elena Jurievna
õpetaja logopeed
Vallaeelarveline koolieelne õppeasutus
lasteaed "Alyonka"
Nikiforovski rajoon, Tambovi oblast, maa-asula Dmitrijevka

Ülesanded:
Paranduslik ja õpetlik:
- täpsustada ja aktiveerida laste sõnavara teemal “Lemmikloomad”;
- õppida harjutuste abil kõnes kasutama eessõna y. “Kellel on kes?”, “Kellel mis on?”;
- õpetada moodustama nimisõnu. pl. tundi üksustest tundi läbi treeningu. "Üks-mitu";
- õpetada moodustama nimisõnu. deminutiivsete järelliidetega - harjutuses "Kutsuge sõbralikult."
Korrigeerivad ja arendavad:
- õige mõtlemine läbi treeningu. "Koguge pilt";
- artikulatsiooniaparaadi lihaste tugevdamine.
Paranduslik ja õpetlik:
- kasvatada kognitiivset huvi meid ümbritseva maailma vastu
- sisendada armastust lemmikloomade vastu.

Tunni käik:

1. Organisatsioonimoment.

Logopeed: - Kellest me täna tunnis räägime, saate teada mõistatusi nuputades.

Ma rooman mööda tara
Ma lähen välja jahile.
Hiired peitsid end aukudesse,
Olen neid juba tükk aega jälginud. (kass)

Nina on ümmargune,
Ja ülemeelik saba on heegeldatud.
Ema on siga, isa on siga.
Ta on nende lemmikpoeg. (Põrsas)

Mehe tõeline sõber,
Ma kuulen iga heli väga selgelt.
Mul on suurepärane haistmismeel
Terav silm ja terav kuulmine. (koer)

Meister kiires jooksmises,
Vahel sõidan kärudega.
Onu peigmees tõi mind
Vesi, hein ja kaer. (hobune)

Näljane – müttab,
Täis - närib,
Väikesed lapsed
Annab piima. (Lehm).

Logopeed: - Kuidas nimetaksite kõiki neid loomi ühe sõnaga?
(Kodumaine)
Logopeed: - Just, omatehtud. Täna tunnis räägime koduloomadest. Ja et meie keel saaks meid selles aidata, teeme keelevõimlemist.

2. Liigestusvõimlemine.

Kass ajab piima.
Torkake oma "lai" keel suust välja. Lükake oma keele ots üles "tassi" ja peida keel suhu.
Vasikas imeb piima.
Suu on lahti, huuled naeratavad. Asetage lai keeleots ülahuule alla ja rebige see klõpsuga ära.
Hobuse norskamine.
Huulte vibratsioon.

3. Harjutus "Kellel on kes?"

Logopeed: Emad ja nende lapsed on teineteise kaotanud. Nad tahavad väga koos olla. Teeme kindlaks, et nad kohtuvad. Lapsed täidavad ülesande.
Logopeed: Nüüd kontrollime. Kellel on keda?

Kassil on kassipoeg.

Hobusel on varss.

Koeral on kutsikas

Seal on põrsas.

Lehmal on vasikas.

4. Harjutus "Kellel mis on?"

Logopeed: - Poisid, millistel lemmikloomadel on sarved? (Lehmas, jääras, kitses)
Kellel on vuntsid? (Küülikul, koeral, kassil)
Kellel on pehmed käpad? (kassi juures)
Kellel on udar? (Lehma juures, kitse juures)
Kellel on koon nina? (Sea juures)

5. Harjutus “Üks-mitu”.

Logopeed: - Nüüd mängime mängu "Üks - mitu."
Kass - kassid,
Koer - koerad,
lehm - lehmad,
hobune - hobused,
lammas - lammas,
kassipoeg - kassipojad,
vasikas - vasikad.

6. Harjutus. "Helista mulle sõbralikult."

Logopeed: - Nüüd, poisid, tulge - helistage loomadele hellalt.
Kass. Kuidas sa teda hellitavalt nimetaksid? (kiisu)
koer-koer,
hobune,
kits-kits,
lammas-lammas.

7. Kehalise kasvatuse minut.

"Kissu"
Selline on kass (Nad kõnnivad "kassilaadsel" sammul)
Ümar nägu, (silita nägu)
Ja igal käpal (esindavad küüniseid)
Küünised on kriimustused.
Kõik tema mänguasjad – (paigale hüppamine)
Kuubik ja rull. Kass on nagu pall (Nad hüppavad üksteise järel ringis) Hüppab mööda korterit.


8. Harjutus. "Koguge pilte."

Logopeed: - koguge pilte ja nimetage saadud loomad. (Siga, kass, jäär, koer, lehm, kits)

9. Tunni kokkuvõte.

Logopeed: millistest loomadest täna tunnis räägiti?
Milliseid loomi nimetatakse koduseks? (Lapsed vastavad).
Too näiteid koduloomade kohta.

Teabeallikad:
http://logoped18.ru/
http://www.idealdomik.ru/yenciklopedija-poleznyh-sovetov/deti-i-roditeli/zagadki-pro-domashnih-zhivotnyh.html
logoped18.ru›logopedist/logopedicheskiy-konspekt…
festival.1september.ru›articles/627480/
michutka.3dn.ru›publ/sjuzhetnye_ kartinki…kartinki